• FILM JAN ŽIŽKA

• 29.09.2022 15:28
      • V úterý 27. září, v předvečer státního svátku, se žáci druhého stupně naší školy zúčastnili v kině Hvězda premiéry historického velkofilmu JAN ŽIŽKA.  Natočil jej v mezinárodní koprodukci český režisér Petr Jákl.
      • Mezi symboly historie každého národa patří jeho známé osobnosti. A jednou z nich je také vrstevník Jana Husa – Jan Žižka z Trocnova. Člověk vnímaný i z pohledu historiků nejednoznačně. Jako každý, měl své klady a zápory. Sám, zpočátku bojující o vlastní existenci, žije v kruté době středověké Evropy, poznamenané bojem mezi světskou a církevní mocí, v českých zemích mezi králem Václavem IV., šlechtou a jeho bratrem Zikmundem. Nakonec se stává vojevůdcem, který zůstal ve své době neporaženým a   jehož prvky bojové taktiky se používají dodnes.

Ve filmu vystupují i známí čeští herci: Karel Roden, Marek Vašut, Ondřej Vetchý, Jan Budař. Ben Cristovao, Lukáš Krpálek.  A objevují se zde známá historická místa: hrady Křivoklát, Točník, Praha, České Švýcarsko a jiné.

A ten déšť, který nás provázel celou cestu? Ve středověku to lidé měli daleko složitější …